Влезлите украинци в България до момента са 90 хил., 48 хил. от тях вече са напуснали България. Една трета от останалите тук са дечица. В първата седмица от тази криза около 10% оставаха на територията на страната ни. Сега този процес е около 50. Много от хората знаят къде отиват и имат цел. Около 22 хил. души са настанени в хотели, които участват в програмата", заяви вицепремиерът Калина Константинова в предаването "Директно".
До 31 март на всички украинци, които бягат от войната, ще бъдат покрити разходите за настаняване в рамките на 40 лева, ако са настанени в хотел или държавна база. След 31 март мярката ще важи в рамките на 3 месеца за лица, които са заявили желание за временна закрила, стана ясно още от думите на Константинова.
Тя се съгласи, че хотелиерите имат право да ползват базата си за туристи, а по думите ѝ след 3 месеца ще имаме съвсем друга динамика на настаняването и на подхода.
"Разработва се план за пренасочване на влаковите линии към места с бази и локални центрове. Сред тези градове е Пловдив. Най-големият наплив в момента е във Варна и Русе. Целта е потокът от прииждащи хора да бъде разпръснат из страната", каза тя.
"Надеждата на хората е да се приберат вкъщи. От Брюксел има гаранция, че се обмисля сериозен пакет за подпомагане на всички държави, които приютяват разселените лица от войната. Най-вече това са майки с дечица. Водят се преговори с всички държави, опитваме да направим прогноза за това, което предстои", каза още вицепремиерът пред Bulgaria ON AIR.
Константинова изтъкна, че България е сред първите страни, които са трансформирали в своето законодателство директивата за временна закрила. А на граничните пунктове в Дуранкулак и Русе от вчера вече се издават регистрационни карти за временна закрила.
Държавната агенция за бежанците има своята роля, но няма капацитета да се справи с чисто новата рамка, отбеляза Константинова. И добави, че Министерството на туризма се грижи за настаняването, а МВР е в центъра на регистрацията.
"Хоризонтална рамка, която би могла да създаде смут и широко тълкуване, трябва внимателно да се обмисли. Да се прецизира кои са проблемите, които бизнесът среща, да бъде определен най-добрият подход", отговори тя, запитана за предложения от Корнелия Нинова форсмажор, предизвикал много противоречиви реакции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БЕА стартира BEA Connect – нова поредица от ежемесечни срещи за онлайн търговците
Загубата на оръжейното депо в Кронщат е сериозен удар за руския Балтийски флот
Цената на петрола се върна до нивата отпреди войната на САЩ с Иран*
Как държавните служители ще плащат осигуровките си според проектобюджета за 2026 г.
Кои са най-големите рискове пред сегашните бързоразвиващи се пазари
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Прогноза за следващите 10 дни: От 37-градусови горещини до летни бури и градушки
Тежко остава състоянието на жената, пострадала при катастрофата на АМ "Тракия"
По-скъпи винетки от 1 август: Годишната поскъпва от 49,60 на 64,50 евро
След резила: Фенове на ЦСКА скочиха на Янев: Не става!
Стоичков ще бъде специален гост на бенефиса на Салпаров
Левски и ЦСКА подкрепиха Славия за благотворителен мач
Трагедия! Едно от загиналите деца на Славия е внук на доскорошен шеф в Левски
Ключова фигура остава при Езерняците
Баскетболната титла на Испания пак е оранжева
По-хубав живот за 3 зодии до края на юли 2026
Как да напуснете работа с достойнство и да запазите добрия тон с колегите
Поверия за Видовден на 28 юни
Петровденски курбан от петел или пиле в гърне
Здравословна италианска паста без брашно
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Цените на винетките поскъпват с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
Отстранената шефка на кадастъра във Варна обясни за Баба Алино
Мъж пострада при пожар на тераса в новопостроена сграда в курорт край Варна
Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
Венци Стефанов покрусен заради мелето на "Тракия" с деца от "Славия"
Правителството отменя тарифата за пристанищните такси от 2007 г.
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла